چگونه عکس‌های خوبی با دوربین موبایل بگیریم؟

نویسنده: تفریح‌وار | انتشار: 2010/09/28
2367-take-good-photo-mobile-camera

گوشی‌های مجهز به دوربین عکاسی روزبه‌روز بهتر می‌شوند. این واقعیت را می‌توان در تعداد مگاپیکسل آنها، کیفیت بهتر لنز دوربین، قدرت فوکوس، شناسایی چهره و سایر جنبه‌های مرتبط با دوربین در گوشی‌های موبایل مشاهده نمود. مزیتی که گوشی‌های موبایل به دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای دارند این است که همیشه همراه شما هستند و نمی‌گذارند هیچ سوژه‌ای از دست برود.حتی یک گوشی نسبتاً معمولی با دوربین 2-3 مگاپیکسلی هم برای گرفتن عکس‌های روزمره با کیفیت مناسب کافی است.

خود من از یک گوشی htc touch diamond 2 که دوربین 5 مگاپیکسلی دارد استفاده می‌کنم و البته در عکاسی چندان ماهر نیستم و ضمناً قبول دارم که در شرایط ایده‌آل یک دوربین عکاسی حرفه‌ای مسلماً از دوربین موبایل بهتر است اما به هر حال رعایت نکات زیر در هنگام عکاسی با موبایل می‌تواند باعث شود کیفیت عکسی که با گوشی می‌اندازیم تا حد امکان بهتر شود.
1- تنظیمات دستی:
اگر گوشی‌تان امکان تغییر تنظیمات دوربین موبایل را می‌دهد از تنظیمات خودکار دوربین موبایل استفاده نکنید (Auto Mode). برای مثال فلاش را خاموش کنید و در عوض سعی کنید منبع نور بهتری در محیط ایجاد کنید زیرا فلاش بیشتر اوقات کیفیت عکس را خراب می‌کند؛ یا اینکه رزولوشن دوربین را در حداکثر مقدار ممکن قرار دهید تا بیشترین جزئیات ممکن را در عکس خود داشته باشید هر چند که حجم عکس‌ها زیاد بالا می‌رود.
2- نورپردازی:
سعی کنید محیطی که در آن عکس می‌اندازید تا جایی که ممکن است روشنایی زیادی داشته باشد. نورهای مختلف اثرات متفاوتی بر عکس به جا می‌گذارند بنابراین اگر دوربین موبایلتان قابلیت White Balance را دارد کمی با آن ور بروید تا عکس شما بهترین تطابق ممکن را با نور محیط داشته باشد.
3- لرزش دست:
تار شدن عکس به دلیل لرزش دست یکی از مشکلات عمده در حین عکاسی است. دوربین گوشی‌های موبایل به دلیل سرعت پایین Shutter، بیشتر از دوربین‌های حرفه‌ای در معرض این خطر قرار دارند. حتی یک لرزش کوچک دست هم می‌تواند باعث تار شدن عکس شود. اگر دقت کرده باشید یک تأخیر زمانی کوچک بین فشردن دکمه تا گرفتن عکس وجود دارد؛ سعی کنید در این بازه زمانی دستتان را کاملاً ثابت نگه دارید و حتی تا کمی بعد از آن هم دستتان را تکان ندهید زیرا لرزش‌های بسیار ریزِ دست در این بازه زمانی هم تأثیر زیادی بر تار شدن عکس دارد. البته اگر می‌توانید گوشی را به جایی ثابت کنید که قطعاً بهتر خواهد بود.
4- زوم دیجیتال:
قابلیت زوم در دوربین‌های موبایل، نه زوم واقعی بلکه زوم دیجیتالی است پس خودتان را گول نزنید. حتی اگر لازم است برای زوم بیشتر به سوژه خود نزدیک شوید ولی زوم دیجیتالی نکنید.

منبع: Digital Inspiration به نقل از یک عکاس حرفه‌ای


منبع: تفریح‌وار هر روز یک نوشتار #ixzz2F96nTRj8>http://www.tafreevar.com/2367/take-good-photo-mobile-camera#ixzz2F96nTRj8
/ 0 نظر / 19 بازدید